FRIESIAN

Bez komentára...len sa pozerať a obdivovať.

Frízske plemeno koní...............................
Tereza: Všimnite si, je to vznešený, prekrásny kôň. Raz ho určite budem mať vo svojej stajni. Zatiaľ je to iba môj sen... ale, ako maliari, umelci vedia povedať, že najprv snívajú svoj obraz a potom maľujú svoj sen, tak aj ja .

Napriek svojej výnimočnosti frízsky kôň takmer vyhynul na začiatku storočia. Chovateľský zväz bol založený v roku 1879, ale popularita klusákov, medzi ktorými fríz vynikal, viedla ku kríženiu s cieľom zvýšiť rýchlosť na úkor pôvodného typu. V roku 1913 zostali vo Frízsku len tri žrebce! Plemeno zachránila druhá svetová vojna, keď mali holandskí poľnohospodári nedostatok vozidiel i pohonných hmôt a boli nútení vrátiť sa ku koňom. Vážnu krízu prekonával chov frízkych koní v 60. rokoch, keď sa chovná báza nesmierne znížila. Táto kríza bola úspešne prekonaná a chov frízskych koní sa rozšíril prakticky do celého sveta. Zväz chovateľov Frízskych koní získal v roku 1954 Vzhľad  

Dnešný frízsky kôň má kompaktnú telesnú stavbu s honosnými chodmi a rztomilým temperamentom. Má výšku od 150 – 170 cm, krátke silné nohy (u ľahších typov dlhšie a menej silné) s tvrdými kopytami a dobre osvaleným telom. Jeho dlhá hlava ma v sebe neskutočnu vznešenosť a jeho výrečné oči poukazujú naposlušnosť. Krk má výrazne klenutý (labutí) a hrdo sa nosí. Jeho okázalá vlnitá hriva a chvost pripominajú hrivu a chvost andalúzskeho a luditánskeho koňa. Sú to výlučne vraníky bez bielych znakov. V lete srsť vybledne na slnku a môže mať čokoládové sfarbenie. Preto niektorí chovatelia v Holandsku púšťajú svoje kone do výbehov len v noci aby nevybledli. Pre svoju čienu farbu, elegantné chody i povahu je frízsky kôň obľúbený ako kočiarový, pohrebný, cirkusovy. Prvé frízske kone sa uplatňovali v jazdeckých školách vo Francúzsku a v Španielsku, kde vynikali v cvikoch vysokej školy. Stále je po nich dopyt ako po kočiarových koňoch – či už v sútažiach alebo pre parádu – pretože ich jednoliata čierna farba dobre ukáže takmer v akejkoľvek skupine

Využitie


Frízske kone su absolutne bezproblémové kone, sú kľudné, ľahko ovládateľné, niesu ľakavé a veľmi rýchlo prispôsobivé aj k iným zvieratám. V súčasnej dobe sú veľmi populárne a obľúbené.
...Pozrite si:  http://www.Ikonici.estrankz.cz/

The herd has fun in the creek pond after a mild spring day

 
Two Friesians at the kentucky horse park. Sorry for the bad quality, it was taken w/ basic camera. The song is from the Blood Diamond Soundtrack.

 This video is brought to you by Fryslan Valley Sport Horses, a full training sport horse facility, that specializes in the Friesia This video is brought to you by Fryslan Valley Sport Horses, a full training sport horse facility, that specializes in the Friesian breed. Their majestic beauty and talent will steal your heart!

FRIESIAN HORSES - RACHEL CALDER